Ulaşım Coğrafyasının Prensipleri ve Türkiye Ulaşım Coğrafyası

197,64 TL

Satıcı: kilitpazar

9786254332951

İade Garantisi: 14 Gün

Kategoriler: , , ,  Tahmini Kargoya Teslim: 4 Aralık 2022
  • Yazar: Kolektif
  • Sayfa Sayısı: 816
  • Yayınevi: Nobel Bilimsel Eserler
  • Basım Tarihi: Haziran, 2022
  • Baskı: Genişletilmiş 3. Basım
  • Ölçüler: 16,5×24
  • Barkod: 9786254332951

Ulaşım Coğrafyasının Prensipleri ve TÜRKİYE ULAŞIM COĞRAFYASI – Nuran Taşlıgil, Güven Şahin

Ulaşım; insan var olduğundan beri hayatının bir parçası olmuş, zaman içinde basit patikalardan devasa uçaklara değin çok geniş bir sektör ve sistemler yumağı hâline gelmiş bir faaliyet ve uygulama alanıdır. Tarım ile başlayan yerleşik düzen ve medeniyetin ilk adımları daha sonra madencilik, endüstriyel faaliyetler, turizm ve sosyal hayatla çeşitlenmiş olup tüm bunların ortak paydalarından birini ulaşım teşkil etmiştir. Başka bir ifadeyle arz-talep ilişkisinin en önemli bağlantısında “ulaşım” yer almaktadır. Pek çok bilim alanında inceleme konusu olan ulaştırma; coğrafya alanında da doğal, beşerî ve iktisadi bakımdan ayrı ayrı ve farklı noktalarıyla ele alınmaktadır. Doğal şartların ulaşıma olan etkisi yanı sıra ulaşımın da doğal ve beşerî çevreye olan etkisi, iktisadi bakımdan ulaşımın önemi ve de potansiyeli coğrafya disiplini içerisinde ele alınan başlı başına bir ihtisas sahasıdır.
Bu kitapta ilk olarak “ulaşım coğrafyası” temeli üzerinde durulmuş, sonrasında hava-kara-deniz ortamlarındaki ulaşım sistemleri ayrı ayrı ele alınmış, son olarak da alternatif ulaştırma sistemleri incelenmiştir. Her ne kadar coğrafya temelli bir çalışma olsa da gerektiği yerde konunun tarihî arka planına, Türkiye ölçeğindeki idari uygulamalara, politikalara ve konunun teknik yönlerinin anlaşılabilirliği açısından terminolojik açıklamalara da yer verilmiştir.
Kitabın; başta Coğrafya Bölümü ve Coğrafya Öğretmenliği bölümünden akademisyenlere, Ulaştırma Mühendisliği bölümünden araştırmacılara ve ilgili bölümlerin öğrencilerine faydalı olması gayesi güdülmüştür. Bununla birlikte ulaşım konusunun kapsama alanı göz önüne alınarak kitap; salt bir ders kitabı değil ilgili bakanlıklar, özel ve kamu kurumlarından yetkililer için de bir referans kitabı olacak şekilde hazırlanmıştır.
Ulaşım gibi hayati bir konuda, bu alana bir tuğla koyabilmiş olma ümidi ve dileğiyle…

Ek bilgi

Yazar

Kolektif

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Değerlendirme

Henüz yorum yapılmamış.

Ana Menu