Şarj Aleti ve Şarj Kablosu Ürün Açıklamaları

Şarj Aleti ve Şarj Kablosu
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-1

Mobil cihazlar günümüzün olmazsa olmazıdır ve mobil cihazların güç kaynağı depolaması gerekir. Depolama işlemi içinse şarj edilmelidirler. Şarj aletleri tam da bu amaçla kullanılan, mobil cihazları şarj ederek kullanılmasını sağlayan elektronik parçalardır. Şarj aleti ve şarj kablosu ikilisinden oluşan kombin sayesinde bütün telefonları, akıllı telefonları, tabletleri ve daha birçok elektronik ürünü şarj edebilirsiniz.

Şarj edilen elektronik cihazlar gün boyunca kullanıldıklarından ve taşındıklarından şarj aletlerinin taşınabilir boyutlarda, kullanımı kolay, cihazınızla uyumlu, kaliteli ve sağlam olması gerekir. Aksi taktirde şarj aleti sadece cihazınızı şarj etmemekle kalmaz, aynı zamanda cihazınıza zarar vererek güvenlik riski de oluşturabilir. Bu nedenle doğru ve kaliteli bir şarj aletine ve şarj kablosuna sahip olmalısınız.

Şarj Aleti Kaç Watt Olmalı?
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-2

Şarj aleti hususunda en sık karşılaşılan konulardan birisi watt ya da mAh değeridir. Bu nedenle şarj aleti kaç watt olmalı gibi sorular akıllara gelmektedir. Çünkü şarj aletinin watt değeri cihazınızın şarj hızını doğrudan etkilemektedir. Daha hızlı şarj edebilmek için daha yüksek watt değerine sahip şarj aletleri tercih edilmelidir. Fakat şarj aletinin watt değeri ne kadar yüksek olursa olsun telefonunuzun, tabletinizin ya da diğer cihazınızın maksimum şarj hızı cihazınızın alabileceği kapasiteyle sınırlıdır.

Güvenilir şarj aletlerinden gelen ve cihaz üzerinden geçen akım, cihaza herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle yüksek watt değerine sahip bir şarj aleti kullanmak herhangi bir zarar teşkil etmez. Bu nedenle şarj aletinin kaç watt olacağı cihazınızın alacağı kapasiteyle alakalıdır. Cihazınızın kapasitesinin altında bir watt değerine sahip şarj aleti kullanırsanız telefonunuzun şarj olma süresi uzayacaktır.

Günümüzde elektronik cihazlar her geçen gün gelişmekte ve bu hızlı şarj teknolojisinde de kendini göstermektedir. Hızlı şarj teknolojisindeki ilerleme mobil cihazların daha yüksek hızda şarj edilebilir hale gelmesini sağlamakta, bu da hızlı şarj aleti gereksinimini arttırmaktadır.

Şarj Aleti Çeşitleri
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-3

Teknoloji alanında yaşanan çeşitlenmeler beraberinde şarj aleti çeşitleri hususunda da büyük yenilikler yaratmıştır. Bu nedenle birçok farklı şarj aleti çeşidi mevcuttur ve bunlardan başlıcaları şunlardır:

  • Mikro USB: Bu tür şarj aletlerinin alt kısmı düz, üst kısmı ovaldir. Çoğu kez ters mi, düz mü diye tereddüt edilen, düz takabilmek için çaba sarf edilen şarj aleti girişleridir. Günümüzde her geçen gün kullanımı azalmakla birlikte tablet, telefon gibi mobil cihazlar dışında hala en çok kullanılanlardan birisidir. LG, Samsung, Honor, Xiaomi, Oppo, Sony, Huawei, Meizu, Casper, Lenovo gibi markaların birçok ürününde kullanılmaktadır.
  • USB Type C: Özellikle yeni teknoloji akıllı telefonlarda kullanılan şarj aleti girişidir. Her geçen gün kullanım sayısı artmaktadır. Mikro USB’ye nazaran daha hızlı veri aktarımı yapabilmekte ve ters mi, düz mü derdi olmamaktadır. Samsung, Xiaomi, Oppo, Huawei, HTC, LG gibi birçok marka son zamandaki ürünlerinde bu girişi kullanmaktadır.
  • Lightning: Apple markasının kendine özgü ürettiği ve iPhone akıllı telefonlarında yer alan şarj girişidir. iPhone 5 ile birlikte bu teknolojiye geçilmiştir. iPhone 5 altı modellerdeyse Doc USB kullanılmıştır.
  • Nostaljik şarj aletleri: Akıllı telefonlardan önceki telefonlarda kullanılan şarj girişleridir. Kalın uçlu ve ince uçlu olarak yer almaktadır. Nokia markasıyla birlikte ilk kullanılan şarj girişleridir.
  • Kablosuz şarj aletleri: Çok yaygın olmamakla birlikte son dönemde artan şarj aleti çeşitlerinden birisi olup cihazlar belli bir alanda temas ederek kablosuz şarj olmaktadırlar. Samsung, Apple gibi markaların bazı cihazlarında kablosuz şarj teknolojisi mevcuttur.

C Tipi Şarj Aleti Nedir?
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-4

C tipi şarj aleti nedir sorusu yaygın sorulan bir sorudur. C tipi şarj aleti, Type-C girişine sahip şark aletlerine denmektedir. Type-C şarj aleti özellikle yakın zamanda üretilen cihazlarda kullanılmaktadır. Daha hızlı veri transferi ve daha hızlı şark imkanı vermesiyle öne çıkmaktadır.

Type-C şarj aleti telefon, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi gibi birçok cihazın bağlantısında kullanılmaktadır. Cihazların şarj edilmesini, güç çıkışını, veri aktarımını, video akışını sağlamaktadır. Geçmişte şarj aletlerinin birçoğu USB-B portuna sahipken bu şarj aletleri USB-C portuna sahiptir. Konnektör üzerinde 24 adet pin yer alır ve bu sayede aktarım hızı üst seviyeye çıkar. Diğer USB portlarına nazaran 2 kat daha hızlı iletişime olanak sağlar.

Geçmişte şarj kablolarının bir ucu Type-C, diğer ucu USB-B iken Type-C şarj aletleriyle birlikte kabloların her iki ucunun da Type-C olması sağlanmıştır. Böylece kablolar da istendiği gibi kullanılabilmekte, her iki taraftan daha yüksek hızla veri akımı sağlanabilmektedir. Portlar daha ince ve hafif olduğunda taşınması kolaydır. 2016 yılında üst segment ürünlerde piyasaya giriş yapan Type-C kısa sürede kabul görmüş, Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi markalar cihazlarında bu bağlantıya geçmiştir.

Şarj Aleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-5

Şarj aletleri mobil cihazların olmazsa olmazları olsalar da zaman içinde yıpranabilmekte, arızalanabilmektedir. Bu da yeni şarj aleti almayı gerektirmektedir. Ayrıca son dönemde akıllı telefonlar başta olmak üzere birçok ürünün paketinden şarj aleti çıkmamakta, bu da ayrıyeten şarj aleti satın almayı zorunlu kılmaktadır. Peki şarj aleti alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle kaliteden ödün verilmemelidir. Daha uygun olsun diyerek piyasaya sürülen, kalitesiz şarj aletlerini tercih etmek cihazlarınızın batarya ömürlerini azaltabileceği gibi kısa sürede çeşitli arızalara da yol açabilir. Bu nedenle kaliteye dikkat edilmelidir.

Samsung şarj aleti ya da başka bir marka için şarj aleti tercih edilirken şarj aletinin ve kablosunun girişinin cihazınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bir diğeri ise şarj aletinin watt değeridir. Özellikle cihazınız yüksek hızda şarj olabiliyorsa yüksek watt değerine sahip şarj aletleri daha kısa sürede şarj olmasını sağlayacaktır.

Hızlı Şarj Aleti Tavsiye
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-6

iPhone şarj aleti ya da başka marka cihazlar için şarj aleti arayanların en çok ilgi gösterdikleri alanlardan birisi hızlı şarj aletleridir. Hızlı şarj aleti tavsiye niteliğindeki aramalar sayesinde cihazlarını daha kısa sürede şarj etmenin hayalini kuranlar geniş bir arama yapmaktadır.

Öncelikle amper değeri ne kadar yüksek ise cihaz o kadar çabuk şarj olur demektir. 5V değere sahip bir şarj aletinde 2.5A değeri çoğu zaman en yüksek değeri göstermektedir. Ancak burada önemli olan cihazınızın maksimum şarj kapasitesidir. Çünkü şarj aletini 2.5 değil de 5 olsa dahi cihazınız maksimum kapasitesi hızında şarj olacaktır. Bu alanda Deji şarj aleti başta olmak üzere güvenilir markaların ürünleri tercih edilmelidir. Markanın iPhone hızlı şarj adaptörü dahil çeşitli marka ve modelleri için ürünleri mevcuttur.

Şarj Kablosu Çeşitleri
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-7

Şarj kablosu çeşitleri girişlerine göre değişmektedir. Mikro USB, USB Type-C, lightning, ince ve kalın uçlu şarj kablosu çeşitleri günümüzde kullanılanlardır. Avrupa Parlamentosu 2024 yılı sonuna kadar AB ülkelerindeki cihazlarda Type-C zorunluluğu getirmiştir ve Type-C şarj kablosu iPhone cihazlarda da yer almaya başlayacaktır. Hemen bütün markalar için Deji şarj kablosu çeşitleri mevcuttur.

Type-C Kablo Nedir?
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-8

Type-C kablo nedir sorusu kablo türleri arasında araştırılan bir soru çeşidir. Type-C kablo yeni nesil cihazlarda yer alan şarj girişidir. Daha hızlı veri aktarımı ve daha pratik kullanım sağlamaktadır.

Hızlı Şarj İçin Kablo Önemli Mi?
Şarj aleti ve şarj kablosu makale görseli-9

Hızlı şarj için kablo önemli mi sorusuna karşılık kablonun kalitesi ve voltaj değeri önemlidir. Kaliteli ve uygun fiyatlı şarj aleti ve şarj kablosu ihtiyaçlarınızın tamamı için Kilitpazar sayfamızı tercih edebilirsiniz.

Başa Dön

Ana Menu