Kuramsal Perspektiften Temel Uluslararası İlişkiler Kavramları

63,90 TL

Satıcı: kilitpazar

9786254396755

İade Garantisi: 14 Gün

Kategoriler: , , ,  Tahmini Kargoya Teslim: 7 Aralık 2022
  • Yazar: Kolektif
  • Sayfa Sayısı: 330
  • Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık
  • Basım Tarihi: Eylül, 2021
  • Baskı: 1. Baskı
  • Ölçüler: 13,5×21,5
  • Barkod: 9786254396755

Kuramsal Perspektiften Temel ULUSLARARASI İLİŞKİLER KAVRAMLARI – Anastassia Bugday, Başar Baysal, Buğra Sarı, Gözde Turan, İsmail Erkam Sula, Mine Nur Küçük, Neslihan Dikmen Alsancak, Onur Erpul

Uluslararası İlişkiler, küresel siyasetin işleyişini çeşitli düşünce geleneklerinden, analiz düzeylerinden ve kuramlardan yararlanarak anlamayı ve açıklamayı amaçlayan bir akademik disiplindir. Disiplinin doğuşundan bu yana birçok farklı kuram ortaya çıkmış; bu kuramlar, açıklamalarında belirli olayların nedenlerini ortaya koymayı ve çeşitli olay ve olguları kendi içerisinde tutarlı iddialara sahip bir düşünsel çerçeve sunarak açıklamayı amaçlamıştır. Farklı Uluslararası İlişkiler kuramları, iddia ve varsayımlarını birtakım temel kavramlar üzerine inşa etmektedir. Nitekim kavramlar, sosyal dünyanın anlaşılmasını ve açıklanmasını kolaylaştıran araçlardır. Bu yönleriyle kavramların Uluslararası İlişkiler disiplinindeki kuramların birbirleri ile etkileşimini de şekillendiren temel işlevleri vardır.
Bu kitap, Uluslararası İlişkiler kuramlarının farklı iddia ve varsayımlarının, disiplinde kullanılan çeşitli temel kavramlar üzerinden karşılaştırılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır. Uluslararası ilişkiler kuramlarının iddia ve varsayımlarındaki farklılıklar, sadece ampirik düzeyde uluslararası ilişkilerde hangi aktörlere (devlet, devlet dışı, uluslararası örgütler, liderler vs.) veya konulara (askerî, ekonomik, kültürel vs.) odaklandıkları üzerinden değil, meta kuramsal düzeyde ontolojik, epistemolojik ve metodolojik ön kabullerinden de kaynaklanmaktadır. Kitap, çoğulcu bir yaklaşımla hazırlanmış; meta kuramsal olarak farklılık arz eden ana akım ve eleştirel Uluslararası İlişkiler kuram ve yaklaşımlarının temel kavramları nasıl tanımladıklarını ele almıştır.
Kitabın her bölümünde, Uluslararası İlişkiler disiplininin temelinde yer alan bilim ve yöntem, kuram ve pratik ilişkisi, uluslararası, güç, devlet, yapı, anarşi, hegemonya, savaş ve barış kavramlarının anlamları, farklı Uluslararası İlişkiler kuramlarının bu kavramlara bakış açısı üzerinden tartışılarak açıklanmaktadır. Bu yönüyle kitap hem bir karşılaştırmalı uluslararası ilişkiler kuramları kitabı hem de bir temel uluslararası ilişkiler kavramları kitabıdır.

Ek bilgi

Yazar

Kolektif

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Değerlendirme

Henüz yorum yapılmamış.

Ana Menu